Uspeh naših saradnika – publikacija u časopisu Applied Catalysis B: Environmental

Čestitamo našim kolegama, dr Filipu Vlahoviću i dr Biljani Dojčinović, kao i njihovim kolegama koautorima na radu: „Design of an ethidium bromide control circuit supported by deep theoretical insight“ (https://doi.org/10.1016/j.apcatb.2023.122819), koji je objavljen u prestižnom časopisu Applied Catalysis B: Environmental (IF = 24.319).

U ovoj publikaciji, istraživači su se fokusirali na sintezu i primenu Eu-dopiranog MnWO4 nanomaterijala u elektrohemijskom unapređenom oksidacionom procesu (AOP) za uklanjanje etidijum bromida iz otpadnih voda. Pored toga, autori su razvili efikasan analitički alat za praćenje ovog procesa. Rezultati su obogaćeni teorijskim uvidima zasnovanim na Density Functional Theory (DFT). Ovaj inovativni materijal otvara nove perspektive u elektrohemijskom tretmanu i kontroli kvaliteta voda zagađenih etidijum bromidom, doprinoseći unapređenju ekoloških tehnologija i zaštiti životne sredine.

Pored postignutih vrhunskih rezultata, ovaj rad ističe se time što je tema rada od ideje do realizacije sprovedena u potpunosti na Univerzitetu u Beogradu - objedinjavanjem multidisciplinarnih znanja i pristupa kolega iz tri različite institucije.

Čestitamo kolegama na istaknutom naučnom dostignuću i želimo im puno uspeha u daljim istraživanjima!

Graphical abstract