Istraživanja grupe za Heterogenu katalizu CKHI su usmerena na razvoj novih katalizatora za hidrogenizaciju biljnih ulja, proizvodnju biodizela transesterifikacijom, fotokatalitičko dobijanje vodonika, oksidativnu i fotokatalitičku degradaciju zagađujućih materija u vodi i izradu senzornih materijala za detekciju organskih jedinjenja u biološkim tečnostima.
Novi postupci dobijanja katalizatora za proizvodnju biodizela zasnovani su na valorizaciji čvrstih otpadnih materijala nastalih u termoenergetskim sistemima (elektrofilterski leteći pepeo) i u domaćinstvu (pepeo iz kotlova, ostaci hrane, poljoprivredni ostaci). Postupci su usmereni na dobijanje zeolitnih materijala koji ispunjavaju uslove dobrih katalitičkih nosača i dizajniranje katalizatora koji će biti aktivni i otporni čak kod primene otpadnih sirovina (višestruko korišćena restoranska i otpadna ulja) u dobijanju biodizela novijih generacija. Testiranje katalizatora se sprovodi kako u šaržnim, tako i u kontinualnim reaktorskim sistemima. Posebna pažnja posvećena je izučavanju heterogeno katalizovane traneseterifikacije u mikroreaktorskim sistemima, gde se reaktorski sistemi projektuju tako da se obezbedi neometan prenos mase i toplote.
U procesima katalitičke oksidativne degradacije (KOD) zagađujućih materija u vodi koriste se katalizatori na bazi glina, prirodnih, netoksičnih i ekonomski isplativih sirovina, koje modifikovanjem različitim postupcima dobijaju željena katalitička svojstva. U cilju dobijanja efikasnih katalizatora, primenjuje se hemijska modifikacija glina polihidroksilnim metalnim katjonima ili kiselinama. Ovi katalizatori koriste se u KOD Fentonovog tipa sa vodonik-perksidom kao izvorom peroksi radikala. Dobijeni materijali se dalje mogu impregnisati katjonima prelaznih metala čime se obezbeđuje katalitička aktivnost u KOD sa Oksonom (peroksimonosulfat) kao izvorom sulfatnih anjon radikala.