Univerzitet u Beogradu

 

RECDES – Softverski paket za ekonomsku procenu opravdanosti reciklaže otpadnih organskih rastvarača

Softverski paket je razvijen je u okviru inovacionog vaučera broj 837 iz 2020. godine i tehničkog rešenja iz kategorije M82 iz 2021. a proistekao je iz potrebe da se boje i druga sredstva na bazi organskih rastvarača koja zbog isteka roka upotrebe, dotrajalosti, ostećene ambalaže, kvarljivosti i drugih razloga, recilkliraju i ponovo upotrebljavaju, umesto da se direktno šalju na deponovanje i insineraciju. Procena opravdanosti reciklaže hemijskih rastvarača podrazumeva proračun na osnovu vrste, količine i sastava organskog rastvarača koji je potrebno reciklirati, a rezultati pokazuju koja se komponenta dobija i koliko se smanjila zapremina čvrstog otpada koji se deponuje. Razvijeni softverski paket baziran je na simulaciji rada specijalno dizajniranog destilatora i podržava recikliranje čistih organskih rastvarača. Takođe, moguće je koristiti ga za razdvajanje/prečišćavanje organskih rastvarača na način koji nema štetan uticaj na životnu sredinu. Razvijeni softverski paket uzima u obzir sve parametre realnog procesa, ulazne podatke vezane za organski rastvarač koji je potrebno reciklirati, a kao krajnju informaciju daje ekonomsku isplativost procesa u odnosu na insineraciju.

UNVESRO - Univerzalni model za projektovanje membrane za RO sisteme

Univerzalni model za projektovanje membrane za RO sisteme razvijen je u saradnji sa Qatar University, Gas Processing Centre, P.O.Box 2713, Doha, Qatar. Dva puta je publikovan u međunarodnom časopisu Computers & Chemical Engineering, 2021. i 2022. godine i predstavljen je na dve međunarodne konferencije. Razvijeni transportni model je relativno lak za implementaciju i može se koristiti uz postojeću opremu i modele termodinamičkih svojstava, a podrazumeva kombinaciju ireverzibilne termodinamike i teorije difuzione rastvorljivosti za višekomponentne sisteme. Primenljivost modela testirana je na više različitih studija slučaja, uključujući slučaje jednokomponentnog i višekomponentnog rastvora, a rezultati su pokazali veoma dobro slaganje sa eksperimentalnim rezultatima.

Bilateralna međunarodna naučna saradnja sa Institutom za fiziku materijala, Češke akademije nauka (CAS), Brno.

U periodu 1999-2016. realizovano je više naučno-istraživačkih projekta: „Istraživanje i razvoj funkcionalnih nanomaterijala za različite primene" (2014-2016.); „Višekomponentni metalni sistemi – nanostrukturni materijali sa različitim funkcionalnim karakteristikama" (2011-2014.); „Sinteza i karakterizacija nano- i mikro–strukturnih magnetnih materijala velike magnetne energije i nove metode primene" (2007-2010.); „Permanentni magnetni materijali: dizajn i karakterizacija mikro- i nanokristalnih magneta na bazi Nd-Fe-B legura“ (1999-2007.). Glavni rezultat pomenute saradnje i projekata je formiranje laboratorije za Mesbauerovu spektrosklopiju u okviru IHTM CMM. Iz sprovedenih istraživanja su proistekle 3 doktorske disertacije u okviru IHTM i još 3 u okviru Univerziteta u Beogradu, realizovana su dva studijska boravka saradnika IHTM CMM, višestruke međusobne posete istraživača, kao i veći broj zajedničkih naučnih publikacija.

Studijа izvodljivosti i ekonomske oprаvdаnosti izgrаdnje fаbrike cementа u Ugljeviku

Studijа je urаđenа 2014. godine zа Mješoviti holding „Elektroprivredа Republike Srpske”, Mаtično preduzeće а.d. Trebinje, Zаvisno preduzeće „Rudnik i termoelektrаnа Ugljevik” а.d. Ugljevik, Republikа Srpskа. Tehničko-tehnološka analiza je dala prikaz mogućnosti proizvodnje Portland cementa (i alternativno kalcijum sulfo aluminatnog cementa) za tri obima proizvodnje: malog kapaciteta – do 100,000 t/god, srednjeg kapaciteta – do 600,000 t/god i velikog kapaciteta – do 1,300,000 t/god. Prikazane su alternative postupka proizvodnje, a usvojen je optimalni postupak dobijanja cementa, u skladu sa evropskim standardima i savremenim tokovima u ovoj oblasti proizvodnje. Pored postupka proizvodnje za sva tri pomenuta kapaciteta, predloženi su i neophodna oprema, optimalan broj radnika i građevinski objekti koji ulaze u sastav cementare. Materijalni i energetski bilansi procesa poslužili su kao osnova za finansijsku analizu i procenu ekonomske isplativosti projekta.

Projekat međunaradne bilateralne naučno-tehničke saradnje sa Nacionalnim centrom za elektronsku mikroskopiju, pri Lorens Berkli nacionalnoj laboratoriji u Berkliju, Кalifornija, SAD

Projekat NCEM Proposal # 1224 “TEM Analysis of Nanocrystalline Rapid-Quenched Nd-Fe-B Alloys”- “TEM analiza nanokristalnih brzo hlađenih Nd-Fe-B legura“ je realizovan u periodu (2007-2008.) u okviru međunaradne bilateralne naučno-tehničke saradnje između IHTM Centra za materijale i metalurgiju i Nacionalnog centra za elektronsku mikroskopiju, pri Lorens Berkli nacionalnoj laboratoriji u Berkliju, Кalifornija, SAD (National Center for Electron Microscopy, Lawrence Berkeley National Laboratory, NCEM LBNL Berkeley, California, USA). Iz sprovedenih istraživanja je prositekla jedna doktorska disertacija, kao i veći broj zajedničkih naučnih publikacija.

  • O institutu

  • Novosti

  • Centri

  • Repozitorijum

  • Korisni linkovi

  • Kontakt

  • Izbori u zvanja

  • Javne nabavke

Univerzitet u Beogradu
Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju
Institut od nacionalnog značaja
za Republiku Srbiju

Njegoševa 12, 11000 Beograd

Telefon: +381 11 3640 232
E-mail: ihtm@ihtm.bg.ac.rs

Web System By Emarket1ng.NET