Skip to main content

Naziv projekta: Sakupljanje svetlosti zasnovano na plazmonskim pojavama za fotokatalitičke mikrofluidne uređaje

Akronim projekta: PlasmaHarvest

Vrsta projekta (finansijer/program): Fond za nauku Republike Srbije, Program PRIZMA

Br. projekta: 7451

Trajanje projekta: 01.12.2023 – 30.11.2026.

Internet prezentacija projekta: https://plasmaharvest.rs 

Naučne ustanove realizatori istraživanja:

  • Univerzitet u Beogradu - Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (IHTM) – koordinator
  • Univerzitet u Beogradu – Institut za nuklearne nauke „Vinča“ (VINS) - učesnik

Rukovodilac projekta: Dr Dana Vasiljević-Radović, naučni savetnik

Učesnici projekta (istraživači):

IHTM: dr Bojan Bondžić, naučni savetnik; dr Marko Obradov, viši naučni saradnik; dr Milija Sarajlić, naučni savetnik; dr Katarina Radulović, naučni savetnik; dr Olga Jakšić, viši naučni saradnik; dr Ivana Mladenović, naučni saradnik; dr Marko Bošković, naučni saradnik; dr Ana Filipović, naučni saradnik; dr Milovan Stojanović, viši naučni saradnik, Jelena Stevanović, istraživač saradnik i dr Zoran Jakšić, naučni savetnik (spoljni saradnik).

Dr Zdravko Džambaski, viši naučni saradnik (učesnik projekta do 01.07.2024)

VINS: dr Aleksandra Bondžić, viši naučni saradnik; Dunja Jovanović, istraživač pripravnik i Marija Vučkovski, istraživač pripravnik;

Predlog projekta predviđa projektovanje, optimizaciju, izradu, karakterizaciju i primenu nove generacije plazmonskih mikrofluidnih uređaja. Cilj projekta je objedinjavanje oblasti fotokatalize, plazmonike, mikrosistemskih (MEMS) tehnologijih i mikrofluidike u jedinstvenu celinu koja prevazilazi pojedinačne oblasti istraživanja.

Plazmonska kataliza u mikrofluidici je nova oblast istraživanja sa ogromnim potencijalom. Zahvaljujući izvanrednim mogućnostima plazmonskih struktura za sabiranje i lokalizaciju solarne energije, njihova upotreba u mikroreaktorima omogućiće efikasnu primenu svetlosti u sintezi biološki važnih molekula. Naš predlog uključuje projektovanje i izradu integrisanog čipa sa plazmonskim nanostrukturama ugrađenim u mikroreaktor kojim će se vršiti  istraživanja u oblasti fotohemije i sinteze biološki aktivnih jedinjenja, koja će zatim biti testirana na biološku aktivnost na seriji enzima povezanih sa patogenezom neurodegenerativnih bolesti.

Projektovanjei optimizacija plazmonskih struktura će se vršiti numeričkim modelovanjem ab initio, dok će MEMS tehnologije biti korišćene za izradu mikrofluidnih uređaja sa ugrađenim plazmonskim nanostrukturama (stohastički reljefi, metapovršine i nanočestice). Funkcionalizacija biološki aktivnih molekula će se vršiti pomoću reakcija organo i fotoredoks katalize u kombinaciji sa funkcionalizacijom C-H veza unutar mikroreaktora.

Kombinacija plazmonike i fotoredoks katalize će uticati na povećanje efikasnost i smanjenje rizika hemijskih reakcija, potrošnje materijala i energije kao i količine otpada. Na ovaj način se ostvaruju ciljevi održivog razvoja kao jednog od osnovnih postulata modernog društva.