Skip to main content

Rečnik pojmova o otvorenoj nauci

Dijamantski otvoreni pristup podrazumeva objavljivanje u otvorenom pristupu od strane izdavača tako da se troškovi objavljivanja ne naplaćuju ni od autora, ni od njihovih institucija ili finansijera istraživanja.

Zeleni otvoreni pristup je proces obezbeđivanja otvorenog pristupa kroz repozitorijume otvorenog pristupa (poznato i kao „samo-arhiviranje“). Verzija rada koja se deponuje je najčešće prihvaćeni rukopis, odnosno članak prihvaćen za objavljivanje, uključujući sve promene koje su obavljene nakon recenziranja. Dokument postaje javno dostupan, najčešće nakon isteka embargo perioda propisanog od strane izdavača.

Zlatni otvoreni pristup podrazumeva neposredno objavljivanje publikacije u režimu otvorenog pristupa od strane izdavača. Da bi pokrio troškove publikovanja, izdavač naplaćuje naknadu direktno od autora ili češće indirektno od institucije u kojoj je autor zaposlen ili finansijera projekta na kome je autor angažovan. Ova naknada je poznata pod akronimom APC (Author Processing Charge).

Hibridni časopisi su časopisi koji naplaćuju pretplatu, odnosno troškove preuzimanja članaka, ali omogućavaju autorima da dodatnim plaćanjem naknade za procesiranje otvore pristup svom članku.

Embargo period je vremenski period koji odredi izdavač tokom kojeg autoru nije dozvoljeno da objavi samo-arhiviranu kopiju publikacije sa otvorenim pristupom. Period se računa od trenutka kada je objavljena originalna publikacija (online).

Objavljena verzija rada („Version of Record, VoR“) je konačna verzija rada, objavljena u časopisu (nakon uređivanja i formatiranja od strane izdavača). Izdavači obično imaju autorska prava nad ovom verzijom, zbog čega često nije dozvoljeno da se ova verzija koristi u  Zelenom otvorenom pristupu.

Recenzirana verzija rada („author-accepted manuscript, AAM“, Accepted version) je verzija rada koja je recenzirana i prihvaćena za objavljivanje od strane časopisa. Ova verzija uključuje sve izmene napravljene tokom procesa recenzije, ali ne uključuje uređivanje, formatiranje i stilske izmene od strane izdavača.

Nerecenzirana verzija rada („pre-print“)  je verzija rada koja još nije prošla formalnu recenziju.

Metapodaci predstavljaju deskriptore koji se koriste za opisivanje, praćenje, upotrebu i upravljanje deponovanim zapisom.

Jedinstveni identifikatori (PID - persistent identifier) su dugotrajna referenca na digitalni resurs (npr. ORCID, DOI, handle). Identifikator je oznaka koja daje jedinstveno ime entitetu: osobi, mestu ili stvari.

Repozitorijum je sistem elektronskih servisa koji omogućavaju arhiviranje, trajno čuvanje, javnu prezentaciju i diseminaciju različitih vrsta naučnih rezultata.

Plan upravljanja podacima je formalni dokument koji precizira kako se istraživački podaci obrađuju tokom i nakon istraživačkog projekta. Ovaj dokument identifikuje ključne radnje koje treba preduzeti kako bi se osiguralo da su istraživački podaci visokog kvaliteta i u skladu sa FAIR principima.

FAIR principi (Findable, Accessible, Interoperable, Re-usable) su načela pristupačnosti, dostupnosti, interoperabilnosti i višekratne upotrebe.

Putevi objavljivanja u otvorenom pristupu: Postoji više opcija za objavljivanje u otvorenom pristupu. Odabrani put zavisi od različitih faktora i određuje se od slučaja do slučaja. Na osnovu odabranog puta objavljivanja u otvorenom pristupu, preporučuje se sledeći redosled prioriteta:

  • Platinasti/dijamantski otvoreni pristup
  • Zeleni otvoreni pristup bez embarga, objavljena verzija rada („version of record“)
  • Zeleni otvoreni pristup bez embarga, recenzirana verzija rada („author-accepted manuscript“)
  • Zlatni otvoreni pristup
  • Zeleni otvoreni pristup pod embargom, objavljena verzija rada
  • Zeleni otvoreni pristup pod embargom, recenzirana verzija rada

Ovaj redosled prioriteta je zasnovan na trenutnoj dostupnosti sadržaja i služi kao polazna tačka za razmatranje opcija prilikom objavljivanja u otvorenom pristupu.