Трансформација института
Пут ка модернизацији, изврсној науци и иновацијама
Кроз „ПРОЈЕКАТ АКЦЕЛЕРАЦИЈЕ ИНОВАЦИЈА И ПОДСТИЦАЊА РАСТА ПРЕДУЗЕТНИШТВА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ“ (Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project – SAIGE), наш Институт пролази кроз свеобухватну трансформацију. Овај процес, део је ширег реформског програма научних института у Србији, кроз партнерство са Светском банком и Европском унијом, а под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.
ИХТМ је у трећој групи института, који у оквиру, SAIGE пројекта желе да ојачају своје капацитете, унапреде свој рад и модернизују организационе структуре, уз помоћ међународне експертске процене и подршке, обука и усавршавања. Процес трансформације, такође тежи унапређењу изврсности у истраживању, подстакне иновације и трансфер технологија, и ојача националну и међународну сарадњу. ИХТМ је започео овај процес у новембру 2022.
Визија
„ИХТМ тежи да постане институт са снажним везама према домаћој и међународној индустрији и да кроз врхунска истраживања, иновације и трансфер технологија нуди решења високе вредности за тржиште и друштво, доприносећи одрживом развоју и социјалном просперитету.“
Циљеви
-
Повећање научне изврсности: Унапређење квалитета истраживања и продуктивности.
-
Развој трансфера технологија: Успостављање система за комерцијализацију истраживања, и заштиту интелектуалне својине.
-
Финансијска диверсификација: Повећање спољашњих извора финансирања како би се смањила зависност од државних буџетских средстава.
-
Интернационализација: Јачање сарадње са партнерима на националном, регионалном и међународном нивоу.
Процес трансформације
Наш пут у оквиру процеса трансформације обухвата:
- Екстерна евалуација (мај–јун 2022): Након претходне интерне евалуације, која је идентификовала потребу за систематским променама, независни међународни експерти дали су препоруке за усаглашавање са глобалним стандардима у функционисању научних института.
- Трансформациони план (септембар 2022): Овај документ, сачињен од стране међународне експертске куће (ИНОМЕР) и усаглашен са руководством ИХТМ-а, је поставио темеље за реформу института и дата је мапа трансформације ИХТМ-а у наредне три године
- Имплементација трансформације (од новембра 2022): Трансформација је формално почела потписивањем Меморандума о разумевању о сарадњи и подршци процесу институционалне трансформације са Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Спровођење активности је у складу са краткорочним, средњорочним и дугорочним циљевима.
Краткорочни план (3 године): организациона реформа, усвајање и имплементација Стратегије и Акционог плана, успостављање механизама и унапређење трансфера технологија, успостављање кључних механизама за подршку истраживачима, побољшање унутрашње комуникације, повезивање административног и истраживачког особља, јачање кадровских капацитета.
Средњорочни план (3-5 година): одрживост иницијатива успостављених током трансформације, јачање институционалних механизама, проширење већ успешних иницијатива, јачање међународних сарадњи, напредак у трансферу технологија и развој могућности за комерцијализацију научних достигнућа, унапређење капацитета административног особља, јачање успешности на компететивним позивима.
Дугорочни план (5-10 година): трансформација у одржив, иновативан и конкурентан институт на међународном нивоу; повећање сопствених извора финансирања кроз пројекте, консултантске услуге и индустријске партнере; потпуно институционално препознавање трансфера технологија; подизање истраживачких капацитета; повећање утицаја истраживача у међународним научним круговима; дефинисање дугорочне стратегије институционалног развоја – прилагођавање институционалне структуре будућим изазовима и потребама истраживачке заједнице.
Кључне иницијативе
- Организационе промене:
- Формиран је Трансформациони тим који је координира све активности везане за процес трансформације. Координатор Трансформационог тима је др Матија Златар.
- Именовани су помоћници директора за трансфер технологија, основна истраживања, финансије и међународну сарадњу.
- Успостављен је: Међународни саветодавни одбор (IAB)
- Успостављена је Канцеларија за пројекте и међународну сарадњу (ICPO)
- Успостављено је Тело за трансфер технологија
- Усвајање Стратегије и Акционог плана (2024): Овај документ, усаглашен са трансформационим планом, поставља основу за развој Института у наредних пет година.
- Интерне конференције „Корак у искорак“ (2023. и 2024.): Ове интерне конференције, представљају важну годишњу платформу за презентацију резултата трансформације, размену идеја и јачање унутрашње сарадње. Осим што доприносе мотивацији и повезивању истраживачког, и истраживачког и административног особља, ови догађаји играју кључну улогу у стварању иновативног радног окружења.
- Интерни позиви за пројекте:
- Proof of Concept (PoC): Реализовано је осам успешних пројеката у којима је учествовао 31 истраживач, што сведочи о високом нивоу иновативности.
- Seed Research Grant: Програм који је подржао осам младих истраживача у развоју и тестирању њихових иновативних идеја.
- Научна изврсност:
- Број публикација у научним часописима је повећан са 249 (2022) на 269 радова у 2024. години.
- Број публикација у топ 30% часописима порастао је са 103 (2022) на 138 (2024).
- Три наша истраживача су укључена на престижну Stanford листу најутицајнијих научника.
- Политике, процедуре и обуке:
- Усвојене су нове институционалне политике (Правилник о интелектуалној својини, Правилник о отвореној науци, Правилник о пројектима, Правилник о наградама и признањима, Правилник о заштити података личности, Правилници и процедуре везане за безбедност на раду…).
- Редовно се спроводе обуке за писање пројеката и развој меких вештина, што значајно унапређује капацитете истраживача, али и администрације.
- Сарадња и инфраструктура:
- Потписани су Меморандуми о разумевању са националним и регионалним партнерским институцијама, укључујући сарадњу у оквиру MediCoRe Hub.
- Учешће у BIO4 кампусу
Наредни планови
- Валоризација истраживачких резултата: Испитивање могућности комерцијализације и јачање капацитета у оквиру трансфера технологије
- Подизање капацитета: Наставак обука за писање пројеката, развој меких вештина, унапређење капацитета административног особља и повезивање истраживачког и административног тима.
- Јачање сарадње: Успостављање нових мрежа са истраживачима у дијаспори, као и међународним и регионалним партнерима, као и повећање успеха у компететивним позивима за пројекте.
- Повећање видљивости института
- Одрживост трансформације: Оснаживање организационих реформи, наставак претходно започетих иницијатива, укључујући финансирање интерних пројеката и одржавање годишње интерне конференције „Корак у искорак“.
SAIGE Подршка и консултанти
- Међународни институционални саветник: др Richard Adams
- Национални институционални саветник: др Сања Вранеш
- Међународни саветодавни одбор:
- Др Срећко Стопић (RWTH Aachen University, Germany)
- Др Miron Adrian Dinescu (National Institute for R&D in Microtechnologies – IMT Bucharest)
- Др Zara Petkova Cherkezova-Zheleva (Bulgarian Academy of Sciences)
- Др Nikola Lončar (Gecco Biotech B.V., The Netherlands)
- Др Милан Стојановић (Columbia University, USA)
- Саветници за трансфер технологија: др Даворка Мославац Форјан, др Јелена Гвозденовић-Јеремић
- Саветници за писање пројеката: ЕУТА
- Саветници за стратешко планирање: ИПМА Србија
- Обуке (меке вештине): WeGlobal