Skip to main content

Тело за трансфер технологија

„Research transforms money into knowledge. Technology Transfer (Innovation) transforms knowledge into money.“ 

„Geoffrey Nicholson, father of the Post-It“

Технолошки трансфер (ТТ) се односи на процес преношења резултата који произилазе из научног и технолошког истраживања на тржиште и шире друштво, заједно са повезаним вештинама и процедурама, и као такав је суштински део процеса технолошких иновација. 

Трансфер технологије је сложен процес који укључује многе ненауčne и нетехнолошке факторе и много различитих заинтересованих страна. Добри или квалитетни резултати истраживања нису довољни за успешан трансфер технологије; општа свест и воља на нивоу организација и појединаца, као и вештине и капацитети у вези са специфичним аспектима, као што су приступ финансирању ризика и управљање интелектуалном својином (IP), такође су неопходне компоненте. 

Основни кораци процеса трансфера технологије приказани су на доњој слици.

Трансфер технологије покрива сложени ланац вредности који повезује истраживање са његовом коначном друштвеном применом. Ово почиње откривањем нових технологија у истраживачким институцијама, након чега следи откривање, евалуација и заштита ових технологија. Следећи кораци укључују маркетинг, потенцијалне уговоре о лиценцирању и развој производа заснованих на техничким проналасцима. Финансијски повраћај ових производа може се онда, на пример, користити за даља истраживања. 

Тело за трансфер технологије (ТТО) је одговорно за трансфер технологије и друге аспекте комерцијализације истраживања које се одвија на Институту. ТТО се ангажује у различитим комерцијалним активностима које имају за циљ да олакшају процес изношења истраживачког развоја на тржиште, делујући као канал између академске заједнице и индустрије. 

Док је широки циљ ТТО-а да комерцијализују научно истраживање, они се ангажују у бројним активностима које не само да доносе овај развој на тржиште већ и подстичу и подржавају истраживаче у целом процесу трансфера технологије. 

Неке од главних функција ТТО-а укључују: 

  • Уобичајена стратегија којом се ТТО баве је лиценцирање проналазака, било партнеру у индустрији или назад проналазачу ако је проналазач основао компанију (тј. spin-off или spin-out).
  • ТТО такође може да преузме власнички удео у spin-off компанији уместо да лиценцира технологију.
  • Могућа је и комбинација лиценцирања и удела у капиталу, при чему је лиценцирање уобичајенија пракса.

Тело за трансфер технологије има и улогу у подршци развоју технологије и иновација, помаже иноваторима да приступе информацијама о патентима, научној и техничкој литератури, алатима за претрагу и базама података и да ефикасније користе ове ресурсе за промовисање иновација, трансфера технологије, комерцијализације и коришћења технологија. 

Тело за трансфер технологије тежи да помогне да истраживачки и развојни напори научника са Института у Београду доведу до стварања производа и услуга које ће повећати квалитет живота људи. Желимо да наши истраживачи помогну у стварању нових радних места и учине да Србија постане технолошка сила. 

Мисија:

  • помоћ у заштити и управљању интелектуалне својине (ИС) која настаје на Институту и стварање механизама за пренос права ИС индустрији, што ће довести до стварања нових производа и услуга за добробит друштва,
  • побољшање и проширење сарадње између Института и индустрије,
  • пружање помоћи истраживачима у остваривању њихових подухвата.

Стратешки циљеви:

  • укључити што већи број људи и организација у процес трансфера знања и технологија,
  • ојачати односе са чланицама Универзитета и релевантним спољним партнерима,
  • постати препознат као поуздани стуб који подржава развој нових приступа технологијама и трансферу знања.