Отворена наука
Отворена наука представља принцип слободног приступа резултатима научног рада, подацима, методологијама и осталим садржајима, како би се унапредила транспарентност, репродуцибилност и глобална сарадња. На ИХТМ-у, отворена наука је део наше стратегије за ширење знања, иновација и примену високих технолошких решења.
Наша мисија у отвореној науци
Наш циљ је да омогућимо слободан и транспарентан приступ научним публикацијама, истраживачким подацима и резултатима пројеката. То постижемо кроз:
-
Омогућавање широког приступа публикацијама и подацима путем отвореног приступа
-
Повећање поновљивости и репродуцибилности истраживања;
-
Активно умрежавање с глобалном научном заједницом;
-
Подстицање сарадње између истраживача, индустрије и јавности;
-
Подршку иновацијама кроз примену резултата у друштву.
Институционални репозиторијум (ЦеР)
Централни репозиторијум ИХТМ-а (ЦеР) је наш институционални репозиторијум и доступан је на: https://cer.ihtm.bg.ac.rs/?locale-attribute=sr.
ЦеР представља кључну компоненту у оквиру отворене науке на ИХТМ-у. ЦеР омогућава трајно чување и јавну презентацију научних публикација, истраживачких података и других публикација и резултата насталих у ИХТМ-у, придржавајући се међународних FAIR принципа (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable).
Детаље о правилима депоновања, техничкој документацији и начину коришћења ЦеР-а можете пронаћи у Упутству за кориснике и у Правилнику о отвореној науци.
Имплементација отворене науке
ИХТМ користи неколико кључних алата и приступа:
-
Институционални репозиторијум (ЦеР): Дигитална библиотека у којој се депонују публикације и истраживачки подаци у складу са FAIR принципима.
-
Објављивање у часописима отвореног приступа: Подстичемо наше истраживаче да своје радове објављују на платформама које нуде слободан приступ. ИХТМ подстиче истраживаче да приликом избора часописа узму у обзир опције које се тичу објављивања у отвореном приступу и предност дају часописима у отвореном приступу који не наплаћују трошкове објављивања (тзв. „платинасти“ или „дијамантски“ отворени приступ). Поред тога, ИХТМ подржава зелени отворени приступ, који подразумева архивирање публикованих научних радова у дигиталним репозиторијумима уз поштовање права интелектуалне својине. Истраживачи су охрабрени да своје радове депонују у институционални репозиторијум (ЦеР) или друге одговарајуће платформе.
-
Планови управљања подацима: Препоручујемо истраживачима да развију и користе Планове управљања подацима (ДМП) за све истраживачке пројекте. Ови планови омогућавају јасно дефинисање начина прикупљања, обраде, чувања и дељења истраживачких података током и након пројекта. Коришћењем бесплатних алата као што су Argos, DMPOnline, и DMPTool, истраживачи могу осигурати дугорочну стратегију за правилно управљање подацима у складу са FAIR принципима. Добро осмишљен план доприноси ефикаснијем управљању подацима и олакшава њихову поновну употребу.
Политика и стандарди
Наша политика отворене науке усклађена је са националним и међународним стандардима. Сва правила и смернице доступни су на страници Документа.
Наша ангажованост и иницијативе
-
The Council for National Open Science Coordination (CoNOSC): Наш Институт има и свог представника у CoNOSC-у, мрежи националних координатора отворене науке у УН-oвом европском региону.
-
Лидер на пројекту FAIR-IMPACT Support Action: ИХТМ је била водећа институција у пројекту: „FAIR-IMPACT Support Action: Recommendations for trustworthy and FAIR-enabling data repositories“ (2024). Овај пројекат је финансиран кроз Cascading grant – Route 2 iz FAIR-IMPACT projekta, (Horizon Europe програм Grant Agreement no. 101057344).
-
Лидер у иницијативи „Establishing Serbian Reproducibility Network“: ИХТМ води иницијативу за успостављање Српске мреже за репродуцибилну науку, која је добила финансирање кроз „TIER2 Award for Establishing a Reproducibility Network.” TIER2 је финансиран путем Horizon Europe програма (Grant Agreement no. 101094817).
Речник појмова о отвореној науци
Више информација о терминима и концептима можете пронаћи на нашој страни Речник појмова.
ИХТМ је посвећен принципима отворене науке – повећању транспарентности, омогућавању трајног и дугорочног приступа подацима и унапређењу сарадње на глобалном нивоу. Наш рад у отвореној науци доприноси већој репродуцибилности, олакшава иновације и промовише друштвени напредак.