Речник појмова о отвореној науци
Дијамантски отворени приступ подразумева објављивање у отвореном приступу од стране издавача тако да се трошкови објављивања не наплаћују ни од аутора, ни од њихових институција или финансијера истраживања.
Зелени отворени приступ је процес обезбеђивања отвореног приступа кроз репозиторијуме отвореног приступа (познато и као „само-архивирање“). Верзија рада која се депонује је најчешће прихваћени рукопис, односно чланак прихваћен за објављивање, укључујући све промене које су обављене након рецензирања. Документ постаје јавно доступан, најчешће након истека ембарго периода прописаног од стране издавача.
Златни отворени приступ подразумева непосредно објављивање публикације у режиму отвореног приступа од стране издавача. Да би покрио трошкове публиковања, издавач наплаћује накнаду директно од аутора или чешће индиректно од институције у којој је аутор запослен или финансијера пројекта на коме је аутор ангажован. Ова накнада је позната под акронимом APC (Author Processing Charge).
Хибридни часописи су часописи који наплаћују претплату, односно трошкове преузимања чланака, али омогућавају ауторима да додатним плаћањем накнаде за процесирање отворе приступ свом чланку.
Ембарго период је временски период који одреди издавач током којег аутору није дозвољено да објави само-архивирану копију публикације са отвореним приступом. Период се рачуна од тренутка када је објављена оригинална публикација (online).
Објављена верзија рада („Version of Record, VoR“) је коначна верзија рада, објављена у часопису (након уређивања и форматирања од стране издавача). Издавачи обично имају ауторска права над овом верзијом, због чега често није дозвољено да се ова верзија користи у Зеленом отвореном приступу.
Рецензирана верзија рада („author-accepted manuscript, AAM“, Accepted version) је верзија рада која је рецензирана и прихваћена за објављивање од стране часописа. Ова верзија укључује све измене направљене током процеса рецензије, али не укључује уређивање, форматирање и стилске измене од стране издавача.
Нерецензирана верзија рада („pre-print“) је верзија рада која још није прошла формалну рецензију.
Метаподаци представљају дескрипторе који се користе за описивање, праћење, употребу и управљање депонованим записом.
Јединствени идентификатори (PID - persistent identifier) су дуготрајна референца на дигитални ресурс (нпр. ORCID, DOI, handle). Идентификатор је ознака која даје јединствено име ентитету: особи, месту или ствари.
Репозиторијум је систем електронских сервиса који омогућавају архивирање, трајно чување, јавну презентацију и дисеминацију различитих врста научних резултата.
План управљања подацима је формални документ који прецизира како се истраживачки подаци обрађују током и након истраживачког пројекта. Овај документ идентификује кључне радње које треба предузети како би се осигурало да су истраживачки подаци високог квалитета и у складу са FAIR принципима.
FAIR принципи (Findable, Accessible, Interoperable, Re-usable) су начела приступачности, доступности, интероперабилности и вишекратне употребе.
Путеви објављивања у отвореном приступу: Постоји више опција за објављивање у отвореном приступу. Одабрани пут зависи од различитих фактора и одређује се од случаја до случаја. На основу одабраног пута објављивања у отвореном приступу, препоручује се следећи редослед приоритета:
- Платинасти/дијамантски отворени приступ
- Зелени отворени приступ без ембарга, објављена верзија рада („version of record“)
- Зелени отворени приступ без ембарга, рецензирана верзија рада („author-accepted manuscript“)
- Златни отворени приступ
- Зелени отворени приступ под ембаргом, објављена верзија рада
- Зелени отворени приступ под ембаргом, рецензирана верзија рада
Овај редослед приоритета је заснован на тренутној доступности садржаја и служи као полазна тачка за разматрање опција приликом објављивања у отвореном приступу.